0212 876 00 57 - 0546 740 38 38

Kentsel Dönüşüm Soruları Ve Cevapları

Kentsel Dönüşüm İçin Binanın Yaşı Önemli Midir ?

Hayır, binanın yaşı önemli değildir.

Binanızın yaşı 15 üzerinde ve binanızın deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmediğine inanıyorsanız, riskli yapı tespit raporuna başvurmanızı tavsiye ediyoruz.
Devamı...

Ruhsatsız, tamamlanmamış binaların 6306 sayılı kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün müdür ?

Binaların ruhsatlı olması zorunluluğu yoktur.

Metruk durumdaki ve tamamlanmamış yapıların durumuna ilişkin Uygulama Yönetmeliği Madde 7 – (1)’de açıklanmıştır. Buna göre “yapı bütünlüğü bozulmuş olan yapılar riskli yapı tespitine konu edilmez”.
Devamı...

Emlağımın Bulunduğu Bölgede Kentsel Dönüşüm Durumunu Hangi Kurumdan Öğrenebilirim ?

Kentsel dönüşüm çalışmalarında yerel yönetimler proje yürütücüsüdür.

Bunlar Belediye İmar Müdürlüğü ve Tapu Müdürlüğü’dür. Bu konular ile ilgili net bilgileri bu birimlerden öğrenebilirsiniz.
Devamı...

Kentsel Dönüşümde Kiracılara Konut Yardımı Yapılacakmı ?

Hak sahiplerine konut ve işyeri verildikten sonra fazladan konut ve işyeri kalması halinde, kiracı ve sınırlı ayni hak sahibi olarak en az bir yıldır ikamet edenler ile işyeri işletenlere verilebilir.  Fakat buna oldukça az rastlanmaktadır.

Kira yardımıyla ilgili daha detaylı bilgiye, bağlı bulunduğunuz belediyenin ilgili müdürlüğünden ulaşabilirsiniz. Ayrıca T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırladı Devamı...

Yenilenen Binayı Satan ve Alan Şahışlar Tapuda Harç Ödeyecek Mi?

Hayır.

6306 Sayılı Kanun kapsamında kentsel dönüşümü yapılmış binaların, alım satım işlemlerinde harç alınmayacaktır.

6306 Sayılı Kanunun getirdiği önemli avantajlardan birisi de budur.
Devamı...

Riskli Tespit Edilen Yapıların Yıktırılması Yerine Güçlendirilmesi Tercih Edilebilir Mi ?

Evet.

Hak sahiplerince, güçlendirmenin mümkün olduğunun tespit ettirilmesi, 4/5 çoğunlukla güçlendirme kararının alınması, güçlendirme projesinin hazırlatılması ve imar mevzuatı çerçevesinde ruhsat alınması gerekir.
Devamı...

Kentsel Dönüşümle Mevcut Binamıza Fazladan Kat Veya İmar Alabilir miyiz ?

Hayır.

Binanızın bulunduğu bölgedeki bağlı olduğunuz belediyenin imar kurallarına göre yaptırmanız gerekir.
Devamı...

12 Daireli Apartmanda Daire Sahibiyim, Binamıza Riskli Yapı Tespiti Yaptırmak İstersem, Bunun Masrafları Kime Ait Olur?

Eğer riskli yapı tespitini siz yaptırıyorsanız masraflar size ait olacaktır.

Riskli yapı tespitini daire sahipleri veya kanuni temsilcileri yaptırabilir.

Riskli yapı tespiti için bireysel olarak başvurmadan önce, tüm daire sahipleri anlaştıktan sonra başvuru sürecinin yönetici tarafından başlatılması daha doğru olacaktır. Bu sayede hem binanızın yenileme sürecini kısaltmış, hem de riskli yapı başvurusu içi Devamı...

Binamızı Müteahhide Vermeden, Kendimiz Yapabilirmiyiz ?

Evet yapabilirsiniz.

Binanızı yenilemek veya güçlendirmek için öncelikle Bakanlıkla bir anlaşma imzalayıp, kentsel dönüşüm kredisi veren bir bankayla görüşme yapmalısınız.

Kentsel dönüşüm kapsamında binanızı kendiniz yapmak istediğiniz takdirde, beş daireye kadar kredi alabilirsiniz.

Ancak bu yöntem geçerli olmakla beraber, belediye veya bakanlıkça teşvik edilen bir y Devamı...

Riskli Yapıların Tespiti İçin Kimler Başvurmalı ?


Eğer binanız Bakanlık tarafından riskli ilan edilen bölgelerin dışında kalıyor ise, riskli yapı tespiti için hak sahiplerinden birinin Bakanlık tarafından lisanslandırılmış kurum ya da kuruluşlara başvurması yeterlidir.
Devamı...

Kentsel Dönüşümde Risk Tespiti Yaptırmak Zorunlu Mu ?


Kentsel dönüşümde risk tespiti yaptırmak için kanuni bir zorunluluk yoktur.
Devamı...

Riskli Yapı Tespit Raporuna İtiraz Edebilirmiyiz ?


Tapu Müdürlüğünce daire sahiplerine yapılan tebligattan sonra, 15 gün içerisinde tespit raporuna itiraz edebilirsiniz.
Devamı...

Riskli Bina Tarihi Eser İse Ne Olacak ?


Kentsel dönüşüm bölgesindeki bina, tarihi eser durumunda ise Kültür ve Turizm Bakanlığından Onay alınması gerekir.
Devamı...

Kentsel Dönüşümde Binanın Yıkım Masrafını Kim Karşılayacak ?

Kentsel dönüşümle binanın yeniden yapılması durumunda, yıkım masrafları inşaat firması tarafından karşılanır.

Binanın yıkım işlemi belediyeler ya da bakanlık tarafından yapılıyorsa, yıkım masrafları tapu müdürlüklerine bildirilecek, tapu müdürlükleri ise yıkım masraflarını, hisse sahiplerinin hisse oranlarına göre paylaştırılarak talep edecektir.
Devamı...

İletişim Bilgileri

  • Adres: Yakuplu Mahallesi 63. Sokak Estanbul Plaza No: 30/4 - Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon: 0212 876 00 57 - 0546 740 38 38
  • Fax: 0212 876 00 57
  • Email: info@berilefekentseldonusum.com

İletişim Bilgileri

  • Adres :

    Yakuplu Mahallesi 63. Sokak Estanbul Plaza No: 30/4 Beylikdüzü / İstanbul

  • Tel :

    0212 876 00 57 - 0546 740 38 38

  • Fax :

    0212 876 00 57

  • E-mail :

    info@berilefekentseldonusum.com

Berilefe Kentsel Dönüşüm - Kentsel Dönüşümle Güvenli Yapılar

© 2016. Berilefe Kentsel Dönüşüm - Kentsel Dönüşümle Güvenli Yapılar www.berilefekentseldonusum.com